تجربیات مدون دبیر فیزیک

تجربیات مدون دبیر فیزیک تجربیات مدون دبیر فیزیک

دسته : -تجربیات فرهنگیان

فرمت فایل : word

حجم فایل : 63 KB

تعداد صفحات : 39

بازدیدها : 272

برچسبها : تجربیات آموزش تجربیات تدریس دبیر فیزیک

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

دانلود تجربیات تدریس و آموزش دبیر فیزیک

معرفی فایل دانلودی تجربیات مدون دبیر فیزیک

مقدمه

یکی از شاخص های معلمی تاثیر شگفت او بر جان انسانها است . کار معلم تاثیر روحبخشی بر حال و آینده انسان ها دارد . تمام توفیقات انسانهای این مرز و بوم در اثر تلاش معلمان بوده است . پر واضح است که همیشه معلمی با تغییر ، تحول و تعالی و نو به نو شدن همراه بوده است اما باعطف توجه به اینکه امروزه در کشور جمهوری اسلامی ایران معلمی و تمام فعالیت ها و تلاش هایش باید در تراز نظام اسلامی باشد لذا می طلبد که روش ها ، منش ها و تمام تلاش ها بصورتی چابک و موثر در حدی که نشان دهد انسان در پناه حکومت اسلامی انسانی با توانایی ویژه است و در نهایت نمونه و الگو بودن خود را نشان می دهد .

با نگاهی اجمالی به نحوه ی یاد دهی یاد گیری در مدارس در می یابیم که گفتن ، شنیدن و حفظ کردن ، ارکان بیشتر فعالیتهای یاد دهی یادگیری را تشکیل می دهند . در رویکرد حافظه محوری ، مطالب اغلب یک طرفه به دانش آموزان ارائه می شود ، غافل از اینکه این شیوه ، خود مانع یادگیری و خلاقیت است . با کمی تامل در می یابیم که یادگیری به شیوه فوق مغایر با فطرت دانش آموزان در فرآیند یاد دهی یادگیری است چرا که دانش آموزان دوست دارند علاوه بر شنیدن ، مشاهده ، لمس ، سوال و جستجو کنند و تفکر ، کاوشگری ، آزمایش و پژوهش داشته باشند و به نوعی تفسیر و قضاوت کنند .

سر انجام فیزیک به عنوان قسمت جدانشدنی از علوم در تحول و تغییر کل جهان چه از نقطه نظر علوم تجربی و چه علوم اجتماعی تأثیرگذار بوده و خواهد بود. ایجاد جاذبه در فیزیک هم برای گردآوردن مجموعه ای با هوش و استعدادکافی در این علم و هم برای تدریس بهتر آن از جمله کارهایی است که جزء چالش های ما دبیران فیزیک در تدریس این درس است.

...

یک تجربه آموزشی و تربیتی

در سال تحصیلی 91-90 در دبیرستان مکتب الزهرا ی شهر شوش مشغول به تدریس بودم .

بعد از گذشت حدود دو ماه از شروع سال تحصیلی متوجه تغییر وضعیت به شکل افت تحصیلی یکی از دانش آموزان گردیدم این دانش آموز در اکثر روزها بدون دلیل خاصی به گریه می افتاد و هر چه بیشتر از وی علت گریه اش را جویا می شدم کمتر جواب می گرفتم تا اینکه حدود دو ماه از سال تحصیلی به این منوال گذشت و تصمیم به دعوت از والدینش گرفتم بعد با اجازه ی مدیر دبیرستان دعوتنامه ای را خطاب به والدینش نوشته و از آنها درخواست حضور در مدرسه را نمودم .

سرانجام مادر این دانش آموز به مدرسه آمد و پس از پرسش های متفاوت جواب خاصی دریافت نکردم و متوجه مشکل خاصی در خانواده نشدم تا اینکه به دانش آموز فوق از نظر عاطفی نزدیکتر شده و یک روز که فراغت بیشتری یافتم او را نوازش کرده در آغوش کشیدم و به او گفتم عزیزم مشکلت را بگو شاید من بتوانم در حل آن مشکل تو را کمک کنم که در این زمان بغض این دانش آموز ترکید و زبان به صحبت گشود و گفت علت گریه من آن است که وقتی به مدرسه می آیم تمام حواسم به منزل است و همیشه ترس آن را دارم که خبر مرگ یکی از عزیزان را برایم بیاورند....

آموزش فیزیک به کمک اینترنت و فوائد آن

به نظر من یکی از جذاب ترین و در عین حال مشکل ترین قسمت فیزیک سال دوم تدریس قوانین نیوتون به دانش آموزان است.برای آموزش این قسمت تنها بیان کردن این قانونها وحفظ آن توسط دانش آموزان باعث فهم عمیق آن نمیشود. راهی که من استفاده کردم استفاده از مثال همراه با تصاویر وانیمیشن است.البته این تصاویر وانیمیشن هارا خودم با وسواس زیاد از اینترنت انتخاب کرده ودر وبلاگ پروتون قرار دادم.دانش آموزانم قبل از تدریس مطالب آنها را دیده بودند وبرای آنها بسیار جالب بود....

فهرست مطالب

مقدمه

تجربه ای در زمینه ی استفاده از منابع غیر در درسی

آموزش فیزیک به روش همیاری

تجربه ای در زمینه چگونگی ایجاد انگیزه برای یادگیری بهتر

تجربه ای آموزشی در زمینه ی تاثیر وضعیت اقتصادی بر یادگیری

ارتبا ط با دانش آموزان

یک تجربه آموزشی و تربیتی

کنفرانس

ایجاد اعتماد بنفس در دانش آموزان و راهکار های تقویت آن

آموزش فیزیک با کمک اینتر نت و فوائد آن

مراحل مختلف حل مسئله های فیزیک

ارزشیابی و شیو های آن

کلاس درس شاداب

دلایل افت تحصیلی در درس فیزیک

نتیجه گیری

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید