اثر بخشی تمرینان ورزشی هوازی (ایروبیک) در بهبود خلق و افزایش کیفیت خواب بیماران روانی مزمن

اثر بخشی تمرینان ورزشی هوازی (ایروبیک) در بهبود خلق و افزایش کیفیت خواب بیماران روانی مزمن
رشته تحصیلی : پژوهش ها

فرمت فایل : docx

تعداد صفحات : 25

حجم فایل (به کیلوبایت) : 37

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 10000 تومان

خرید و دانلود

اثر بخشی تمرینان ورزشی هوازی (ایروبیک) در بهبود خلق و افزایش کیفیت خواب بیماران روانی مزمن

دانلود پروپوزال و روش تحقیق پایان نامه کارشناسی ارشد

در 25 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

بخشی از متن :

بیان مسأله اساسی تحقیق به طور كلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، بیان جنبه‏های مجهول و مبهم، بیان متغیرهای مربوطه و منظور از تحقیق به صورت مستند) :

اختلال روانی یا بیماری روانی یک الگوی رفتاری و روان شناختی است که در یک فرد اتفاق می‌افتد و همواره با آشفتگی در کارکرد ناشی از یک اختلال بیولوژیک، اجتماعی، روان شناختی، ژنتیکی، فیزیکی یا شیمیایی همراه است (احمدوند ، 1387).

سازمان بهداشت جهانی  (WHO) در سال 2001 اعلام کرد که تقریبا 45 میلیون نفر در سراسر دنیا از برخی اختلالات روانی رنج می برند و از هر 4 نفر 1 نفر در برخی از مراحل زندگی علایم اختلالات روانی را تجربه می کنند (احمدوند ، 1387).

بیماری روانی همواره رنج و محدودیت های فراوانی برای فرد بیمار به دنبال دارد که بر همه ابعاد زندگی از جمله روحی، روانی، اجتماعی، خانوادگی و در سطوح پایین تر بر کیفیت خواب  و ... تاثیر منفی دارد.

خواب یک فرآیند زیستی پویا و بسیار سازمان یافته است که بخش مهمی از زندگی محسوب می شود و کمیت آن با کیفیت تعامل اجتماعی مرتبط شناخته شده است (ابراهیمی، 1386). کیفیت مناسب خواب برای سلامت هر فردی الزامی است و با سلامت جسمی و روانی و همچنین کیفیت زندگی در ارتباط است. بطوری که محققان دریافته اند عدم خواب منظم و صحیح می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و به گونه ای که احتمال ابتدا به افسردگی و اضطراب را افزایش داده و تونایی مقابله با استرس های روزمره را کم کند (افخم ابراهیمی و همکاران، 1386). و در چنین شرایطی است که فرد به آسانی برانگیخته و عصبانی می شود.

در واقع کیفیت خواب به نحوی ارتباط تنگاتنگی با خلق افراد دارد. بطوری که اگر در خواب افراد اختلالی پیش آید فرد بیشتر مستقر اختلالات روان شناختی می گردد. چنانچه کانتو (2011) در مطالعات خود نشان داده که اکثر اختلالات خواب با اختلالات دیگر روان شناختی همایندی داشته، که در حال مبتلایان را بسیار پیچیده می نمایند. و در صورت رفع مشکلات خواب، درمان اختلالات روان شناختی همایند راحت تر صورت می گیرد. در واقع رفع مشکل خواب به نحوه باعث کاهش مشکلات روان شناختی و بهبود خلق می گردد.

عوامل بسیاری با بهبود خلق و همچنین با کیفیت خواب مرتبط است اما یکی از مواردی که تحقیقات متعددی را نیز متوجه خود ساخته است، فعالیت های بدنی و ورزش می باشد.

در واقع انجام ورزش و ایجاد یک تحرک برنامه ریزی شده تاثیر شگرفی بر سلامت روانی و جسمانی فرد دارد. مخصوصاً ورزش هایی که هوازی بوده و نیاز بیشتر به تنفس و اکسیژن دارند. تحقیقات بسیاری حاکی از تأثیر ورزش بر افزایش سلامت روانی (پیروی، 1382) افزایش کیفیت خواب (سینگ، و همکاران  2007) می باشد. در پژوهشی که توسط مورگان  (2003) صورت گرفت، نتایج نشان داد که تمرینات مقاومتی و استقامتی هر دو موجب بهبود سطح کیفیت خواب در ورزشکاران می شود. و مطالعه ای که توسط آزتالوس، بورداود هویج و کرادون ، (2010) صورت گرفت نشان داد که فعالیت های بدنی در بهبود شاخص های سلامت روانی از جمله افسردگی و اضطراب در زنان و مردان موثر است. بطور کلی این تحقیقات حاکی از ارتباط متغیرهای روان شناختی با کیفیت خواب و همچنین تاثیر پذیری آنها از ورزش و فعالیت های بدنی می باشد. این پژوهش نیز در راستای تحقیقات مذکور و با این مسأله صورت می گیرد که: آیا تمرینات ورزشی هوازی (ایروبیک) در بهبود خلق و افزایش کیفیت خواب بیماران روانی مزمن تاثیر دارد؟